Veganlık Hakkında Doğru Zannedilen Yanlışlar - Six Ishara

Veganlık Hakkında Doğru Zannedilen Yanlışlar

21/43

Veganlık en azından ülkemizde hala tam olarak anlaşılamamış ve hakkında birçok yanlış varsayım bulunan bir kültürdür. Yeterince araştırmamaktan kaynaklanan bu yanlış varsayımlar ”vegan kültürünün” gerçekten uzak bilinmesine yol açıyor. Bu algıyı biraz olsun kırmak için birkaç konu başlığıyla sizlere bir rehber hazırladık.

 ”Veganlık maliyetlidir”

Et fiyatlarıyla sebzelerin fiyatlarını karşılaştırdığınızda sonucu siz de göreceksiniz. Sadece sebzeler de değil; nohut, kuru fasulye, mercimek gibi protein açısından oldukça zengin besinlerle hem ucuza hem de vegan beslenmek mümkün. Elbette ki piyasanın pahalıya satılan vegan ürünleri de mevcut, fakat bunların da evde kolayca hazırlanabilecek muadilleri elbette ki var.

 

”Vegan bir birey başarılı bir sporcu olamaz”

Proteinin sadece etten alındığı varsayımı vegan bir bireyin başarılı bir sporcu olamayacağı tezini doğuruyor fakat bu oldukça yanlış bir düşünce. Venus Williams, Tony Gonzalez, David Haye, Nate Diaz, Kendrick Farris, Jermain Defoe, Patrick Baboumian ve daha onlarca başarılı sporcu varken bu düşüncenin doğruluğunu savunmak oldukça zor. Peki vegan bir sporcu ihtiyacı olan proteini nasıl alır?

 • Buğday glüteni100 gramda 75 gram protein 
 • Soya fasulyesi: 100 gramda 36 gram protein 
 • Kuru fasulye: 100 gramda 21 gram protein 
 • Kuru yemişler : 100 gramda 20 gram protein 
 • Nohut: 100 gramda 19 gram protein 
 • Tam buğday ekmeği: 100 gramda 13 gram protein 
 • Bulgur: 100 gramda 12g protein 
 • Mercimek: 100 gramda 25g protein
 • Tofu100 gramda 8 gram protein 
 • Bezelye: 100 gramda 5 gram protein

  ”Vegan olmak zordur”

Elbetteki alınan tüm kararlar gibi vegan bir hayata geçmek de kolay değil. Uzun bir süreci kapsayabilir, adaptasyon süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilse de sanıldığı kadar zor bir şey değildir bu. Azim ve kararlılıkla başladığınızda ve öğrendiğiniz birkaç tarifin ardından düşündüğünüz kadar zor olmadığını göreceksiniz.

”Veganlar dışarıda yemek yiyemiyorlar”

Bu eskiden belki bir derece doğruluk payı barındırabilirdi fakat şimdilerde kafelerde vegan menüler oldukça yaygınlaşmış durumda. Vegan bir menü bulunmasa bile içeriğini bildiğiniz takdirde çoğu kafede karnınızı doyurmak mümkün. İstanbul’da bulunan vegan kafeler hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz blogumuzdakiİstanbul’daki Vegan Kafeler yazımıza göz atabilirsiniz.

”Vegan yemekler doyurucu değil”

Veganlar sadece salatayla beslenmiyor. Türk mutfağını baz alırsak vegan bir yemek hazırlamak çok mümkün. Naveganların (vegan olmayan kişiler) tükettiği çoğu yemeği aslında veganlar da eti ve tereyağını çıkararak tüketebiliyorlar. Sebze yemeklerini veganize etmek çok kolay. Bu açıdan da doyurucu olmaları hiç zor değil.

 

”Vegan beslenmek sağlıksızdır”

Veganlık oldukça sağlıklıdır. Et tüketen bireylere göre kansere yakalanma riskleri, tansiyon, kalp ve şeker hastalığı riski tıbben kanıtlanmış şekilde daha düşük seyrediyor.

 

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

İstanbul’da Vegan Kafeler

Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli

 

 1. Ara 6, 2019 10:19 am

  Süper yazı, teşekkürler 🙂

  • Ara 15, 2019 8:50 pm

   @Nilay Aydogan

   Çok teşekkür ederiz

 2. Ara 6, 2019 10:32 am

  Veganlik hakkında o kadar çok konuşuluyor ki. Neyin yanlış neyin doğru olduğu karıştı. O sebeple teşekkür ederim bu açıklayıcı yazı için.

  • Ara 15, 2019 8:51 pm

   @Bahar

   Yardımımız olduysa ne mutlu bize!

 3. Ara 8, 2019 2:55 am

  Bu harika yazı için teşekkürler

  • Ara 15, 2019 8:52 pm

   @Numan

   Biz teşekkür ederiz🌱