Vegan Yaşama Bir Bakış: Her Açıdan Veganlık - Six Ishara

Vegan Yaşama Bir Bakış: Her Açıdan Veganlık

36/43

Hayvanlara karşı acımasız olan,iyi bir insan olamaz.

Arthur Schopenhauer

Vegan ya da veganlık bir diyet yönteminden daha çok net bir yaşam biçimi ve felsefesi denilebilir. Veganlık hem insanların hem de hayvanların yaşama hakları ve acı çekmelerine karşı olan anlayıştır. Aynı zamanda sağlıklı yaşamayı beslenme ile de birleştirmiştir. Biraz da bu yüzden zihinlerde daha çok beslenme biçimi olarak canlanıyor.

Veganlığın sadece bir yönü aslında beslenmedir. Yaşam biçimi olarak veganlık hayatın her yönünde hayvanlar ve diğer canlılara zararı engellemek ve karşı durmak üzerinedir. Gelin veganlığın etik değerlerini incelemeye alalım.

Vegan Yaşama Bir Bakış

Vegan Kültürünün Etik Değerleri

Vegan yaşam felsefesi, kendimize, türdeşlerimize, diğer türlere ve doğaya mümkün olduğunca az zarar verme ilkesine dayalıdır. Veganlık barışı, farkındalığı ve merhameti teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Etik, insanların kurduğu bireysel ve toplumsal ilişkilerin temelini oluşturan değerleri, normları, kuralları, doğru-yanlış ya da iyi kötü gibi ahlaksal açıdan araştıran bir felsefe disiplinidir. (İnal,1996).

Veganlıkta beslenmenin önemli olmasının nedeni aslında ne yiyorsak o’yuz düşüncesi vardır. Bu düşüncede hayvan yetiştiriciliğinin tamamıyla endüstriyel olarak yapılıyor olması ve hayvanların çiftliklerde iyi olmayan ortamlarda birer makine olarak yetiştiriliyor olmasıdır. Veganlar bu kadar kötü şartlarda üretilmiş hayvanların ürünlerinin sadece beslenme olarak değil aynı zamanda günlük yaşam faaliyetlerine ve psikolojimize yansıyacağını savunmaktadırlar.

İnsanların gıda seçimlerinin dünyanın sağlığını bir bütün olarak nasıl etkilediğinin ve ona nasıl zarar verdiğinin farkında olması gerektiğine inanır. Örneğin, ABD’de besi hayvanlarını beslemek için kullanılan tahılın, 1.3 milyar insanı besleyebileceği ve bunun dünyadaki acıları büyük oranda dindireceği tahmin edilmektedir. (1)

Vegan Yaşama Bir Bakış

Veganlar hayvanların sadece beslenme ürünü olarak kullanılmasına karşı değiller aynı zamanda hayvanların derilerinin, yünlerinin kürk, çanta, ayakkabı olarak kullanılmasına ve hayvanlar üzerinde deney yapılan ürünleri de kullanmazlar. Eğlence, spor, ulaşım, taşıma, ticaret ve bilimsel amaçlar uğruna kullanılmasına karşıdırlar.

En nihayetinde veganlık özünde diğer canlıların çıkar ve zevk için kullanılmasına ve sömürülmesine karşıdır.

Veganlık Geleceğin Kültürü Mü?

Şu an baktığımızda “Herkes vegan olacak!” demek pek mümkün değil. Ama yakın geleceğin, dünya kaynaklarının ve bilimin bizi o yöne doğru iteceğini göstermektedir. Makalelerde araştırmalarda ve sosyal medyada veganlık çok atıf alan ve merak edilen bir konudur. Bu durum insanları veganlık üzerine hem bilgi birikimini hem de vegan yaşam tarzını benimseyecek bireylerin sayısını da artmasına neden olmaktadır. Vegan markaların, otellerin ve kafelerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Bir yerlerde vegan olmasanız bile vegan kültürüne maruz kalmaktasınız.

Ayrıca uzay biliminin gelişmesi, gönderilen araçlar, uzayda yaşam düşüncesi; NASA’nın veganlık üzerine araştırma yaptığını ve kendi bilim insanlarına vegan yemekler ürettirmeye çalıştığı gibi haberler bulunmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında veganlığın ve vegan kültürünün bitmeyeceğini hatta daha yaygın hale geleceğini göstermektedir.

Veganlık ve Kalp Sağlığı

Vegan beslenme tarzı kötü kolestrolü önlemekte ve kalp damar sağlığına fayda sağlamaktadır. Kalp ve damar sağlığı problemlerinde genellikle çok fazla et ve hayvansal gıda tüketimi olduğu görülmektedir. Bu yüzden beslenme uzmanları vegan diyet listeleri hazırlamaktadır. Kısacası veganlık sadece size değil kalbinize de iyi gelecektir.

İnsani Değerleri Korumak

Hayvanları ve diğer canlıları türcü bakış açısıyla kullanmak ekosisteme ve çevreye oldukça fazla zarar vermektedir. Gün geçtikçe Dünya kaynaklarının kısıtlı hale gelmesi buzulların erimesi, hayvanların neslinin tükenmesi gibi pek çok konu insanların Dünya’ya verdiği zararlardan sadece birkaçıdır. Yukarıda değindiğim gibi hayvanların endüstriyel olarak üretimi zaten başlı başına insani hiçbir değerde karşılığını bulmamaktadır.

Özetle veganlık doğada merhameti, sevgiyibarışı ve empatiyi artıracak!

 

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Son Dönemlerin Popüler Kavramı Olan Vegan Kültürü Nedir?

Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı?

Mardin’de Yenilmesi Gereken Yemekler

Bahar Aylarında Neler Yemeliyiz Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vegan Beslenme Yöntemi Nedir?

 

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.alternatifterapi.com/icerik/veganlik-nedir (1)

 

 

 1. Tem 11, 2019 5:25 pm

  Hayvanlar yaşasın, bitkilere ölüm 🙂

 2. Tem 11, 2019 9:07 pm

  Yorumları gulu

 3. Tem 11, 2019 9:15 pm

  Çok güzel yazı olmuş. Teşekkürler

 4. Tem 25, 2019 3:02 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 5. Ağu 2, 2019 1:02 am

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 6. Ağu 30, 2019 2:59 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 7. Ağu 30, 2019 3:03 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 8. Eyl 17, 2019 5:24 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 9. Eki 15, 2019 2:24 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 10. Kas 11, 2019 1:57 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 11. Kas 21, 2019 3:47 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 12. Kas 22, 2019 11:28 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]

 13. Kas 24, 2019 3:55 pm

  […] Vegan Yaşama Bir Bakış […]