Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı? - Six Ishara

Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı?

30/32

Vegan / vejetaryen beslenme son dönemlerde hızla yükselişte olan beslenme tarzlarıdır. İnsanlığın yeme-içme tarzları her dönemde değişmektedir.Karma bir beslenme şeklinden ( et-süt ve süt ürünleri-sebze-meyve gibi gıdalar) daha “private food”a dönüşmektedir. 

Her bireyin vegan ve vejetaryen olma sebebi farklıdır. Kimi bireyler inançları gereği vejetaryen olurken, kimileri ise sağlık için kimileri de tamamen hayvan dostlarından ötürü olurlar.

Yapılan bir araştırmanın verilerine göre dünya nüfusu vegan/vejetaryenliğe yönelmektedir. Bu oranlar Hindistan da nüfusun % 35, İtalya ve Almanya nüfusun %9,  Amerika da ise nüfusun %4 kadar Vejetaryendir. İsviç’te ise son 5 yılda vegan/vejetaryen sayısında ciddi bir oranda artış görülmektedir.

Vegan / Vejetaryenlik Sağlığa Faydaları

Uluslararası araştırmalarda veganlık/vejetaryenliğin sağlığa faydasının aslında iki tez olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir tezde insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu ve bir çok hastalığı önlediği diğer tez ise insan bedeninin belirli gıdaları almaması durumundan vitamin eksikliğinden dolayı da insan vücut direncinin düşürdüğünü ve belirli hastalıklara sebebiyet verdiğini göstermektedir.

Tabi iki tezin de çürütülebilir yönleri bulunmaktadır. Veganlık/vejetaryan bireylerde kolesterol, kan düzeylerinin daha düşük düzeyde olduğu, kalp damar hastalıkların, obezite, hipertansiyon gibi hastalıklara az rastlanır. Et, süt ve süt ürünlerini yani hayvansal gıdaların tüketmemeye dikkat eden bireyler ağırlıkta tahıl, baklagil, fındık,ceviz ve meyve tüketmeleri nedeniyle kansere yakalanma oranı çok düşüktür. Bu açıdan bakıldığında tabi ki insan sağlığını olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Anemi, B12 Vitamin eksikliği ve osteoporoz  gibi hastalıkların görülme oranı da yüksektir.

Araştırmalara bakıldığında vegan/vejetaryenlik büyük oranda sağlığa faydalı ancak dikkat edilmesi gereken tek nokta dengeli beslenmektir. Dikkatli bir beslenmeniz yok ise hem vücudun direnci düşük olur hemde haslık kapma oranları da yüksektir.

Kadınlar için menopoz öncesi ve sonrası uzmanlar lipit ( dünya da yaşayan canlılarda bulunan bir bileşendir.Bu bileşen doğmuş yağ ve doğmamış yağ olarak ikiye ayrılır) düzeyi dengelenmesi için Lacto-ovo ( sadece yumurta-süt-süt ürünlerini tüketen vejetaryenler) önerilmektedir.

Gelişim çağındaki çocuklar ve gençlerde  Kalsiyum tüketilmesi kemik sağlığı için önemli husustur.Bu vejetaryen yetişkinler içinde geçerlidir. Süt ve süt ürünlerini tüketemiyorsa mutlaka kalsiyum içeren baklagillerden tüketmesi gerekiyor.

vegan-vegetarian-life style-gender-belife-vegan-vejetaryan-Yaşam tarzı

Kalsiyum oranın en fazla olan baklagiller; bamya,fasulye,mercimek. Kalsiyum oranı fazla olan Sebzeler de ise incir ilk sırada gelir.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mardin’de Yenilmesi Gereken Yemekler

Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar

Son Dönemlerin Popüler Kavramı Olan Vegan Kültürü Nedir?

 

 1. Mar 1, 2019 3:36 pm

  Düşündürücü bir yazı olmuş

 2. Mar 1, 2019 3:38 pm

  Vegan ve vejeteryanlık yeme içmede yeni trend ve ben de bu trende uyuyorum.

 3. Mar 1, 2019 3:55 pm

  sağlıklı olduğu kanısındayım.

 4. Mar 1, 2019 4:04 pm

  Veganlık ile ilgili kaynak bulmak zor oluyordu, teşekkürler

  • Mar 1, 2019 5:29 pm

   @Ceren

   Biz teşekkür ederiz.

 5. Mar 1, 2019 8:36 pm

  Go vagan diyorum başka da demiyorum

 6. Ara 18, 2019 11:12 pm

  […] Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı? […]

 7. Ara 18, 2019 11:31 pm

  […] Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı? […]

 8. Ara 18, 2019 11:40 pm

  […] Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı? […]