Vegan Beslenmenin Sağlığa Etkisi - Six Ishara Vegan Beslenme

Vegan Beslenmenin Sağlığa Etkisi

5/43

İnsanlar, gün geçtikçe popüler hale gelen vegan beslenmeyi farklı sebeplerle  tercih edebiliyor. Bu sebepler ekolojik kaygılardan kaynaklı, hayvan katline ve sömürüsüne karşı durma amacıyla ya da sağlık problemlerini önleme ya da tedavi etme amacıyla olabiliyor.

Bilindiği üzere veganlık hayvansal kaynaklı hiçbir ürün tüketmeme anlamına gelir. Bu yönüyle vejetaryen beslenmeden ayrılan vegan beslenmenin sağlığa olan etkisi vejetaryen beslenme ile aynıdır diyemeyiz.

Vegan beslenmede diyetten çıkarılan ürünleri  incelediğimizde bunlar karada ve denizde yaşayan hayvan etleri ve  iç organları, yumurta, süt ve süt ürünleri, bal ve polendir.  Bu ürünleri incelediğimizde doymuş yağ ve protein içeriğinin yüksek olduğunu görürüz.  Şimdi gelin bitkisel kaynaklı beslenmenin sağlığa olan etkisini 10 maddede inceleyelim.

Vegan Beslenmenin Sağlığa 10 Etkisi

 1. Bitkisel ürünler lif içerdiğinden dolayı bağırsak dostudur.Et, süt, yumurta, peynir yoğurt gibi ürünler lif içermezler. Bu sebeple diyet posa içeriği yüksek bitkisel gıdalarla desteklenmediğinde kabızlık ve divertikülit oluşumu meydana gelebilir.
 2. Obezite ile savaşta yardımcıdır. Yapılan birçok çalışma vegan beslenmenin kilo kontrolü açısından olumlu etkisi olduğunu gösteriyor.
 3. Besinlerle kolesterol alımı mümkün değildir. Sadece hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunan kolesterol, kalp ve damar sağlığımız için önemli bir tehlikedir. Bu durum vegan diyeti kalp dostu bir diyet olarak tanımlamamızı sağlar.
 4. Sodyum tüketimi daha düşüktür. Hayvansal ürünlerle alınan aşırı sodyum yüksek tansiyon açısından risk oluşturur.
 5. Protein ve doymuş yağ alımı daha kolay kontrol edilebilir. Yüksek miktarda protein alımı çeşitli böbrek hastalıklarına, böbrek taşı oluşumu riskini attırır.
 6. Dengeli bir vegan beslenme insülin direnci ve tip 2 diyabet riskini azaltır. Ette içeriği fazlaca olan nitrat ve doymuş yağ ve yetersiz posa diyabet riskini artırır.
 7. İyi planlanmış bir vegan diyet kansere karşı etkileyici bir koruma sağlar. Artan antioksidan alımı kanserli hücre kanser oluşum riskini azaltır.
 8. Gut hastalığı oluşma riskini azaltmaktadır. Gut hastalığı kanda ürik asit seviyesinin yükselmesiyle ilişkilidir. Deniz canlıları, hayvan eti ve iç organlarda bulunan yüksek pürin, metabolize edildiğinde yüksek ürik asit açığa çıkmasına sebep olur. Bu da gut hastalığı için risk oluşturur.
 9. Alzehimer oluşumunu önlemede de olumlu etkileri gözlemlenmişti. Journal of the American Collage of Nutrition Dergisi’nde on farklı ülkede yayımlanan makaleler taranarak beslenmemin bunama ile ilişkisine bakıldığında en çok alzheimer görülme durumunun en fazla kırmızı et tüketenlerde olduğu görülmüştür.
 10. Reflüyü dindirebilirsiniz. Diyetteki yağ içeriği artıkça reflü oluşma riski de artıyor. Ayrıca kırmızı et ve yumurta kolesistokinin denen enzimin üretilmesini artırarak midedeki besinlerin yemek borusuna dolasıyla ağzımıza geri gelmesini engelleyen yapının gevşemesine sebep olur. Bu da bildiğiniz üzere reflünün en belirgin özelliğidir.Başka Neler Var?Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

  Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

  Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

  Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

  İstanbul’da Vegan Kafeler

  Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli