Vegan Beslenme Yöntemi Nedir? - Six Ishara

Vegan Beslenme Yöntemi Nedir?

37/43

Vegan beslenme çoğumuzun aslında yeni yeni duymakta olduğu ya da bildiği fakat tam olarak anlamadan karşı olduğu beslenme türü ve aynı zamanda yaşam felsefesidir. Veganlık tarihi düşünüldüğünde avcılık toplayıcılık zamanlarına kadar gitmektedir. Aslında bir zamanlar insanlar olarak hayatta kalabilmek için vegan beslendik. Bir yerde hepimizin kodlarında var olan bir beslenme tarzı. Tabi bunu tercih edip etmemek bizim seçimimiz ama ondan önce gelin bir önyargılarımızı yıkalım ve bu düşünce biçimi nedir, amacı ne, nasıl besleniyorlar gibi konuları inceleyelim.

Veganlık ya da Veganizm Nedir?

Vegan Beslenme Yöntemi Nedir

Vegan ya da veganlık bir diyet yönteminden daha çok net bir yaşam biçimi ve felsefesi denilebilir. Bu düşünce sisteminin temelinde etik değerler, çevresel faktörler ve sağlık nedeniyle hayvansal hiçbir gıdanın tüketilmemesidir. Fakat bu sadece genel bir tanım denilebilir. Detaylı incelediğimizde sadece hayvanları ve hayvansal gıdaları tüketmemek değil; hayvansal içerikli ürünleri veya hayvanlar üzerinde deney yapılarak test edilen ürünleri kullanmamak ve satın almamaktır. Bunun yanında hayvanların birer canlı olduğu ve onlarında bizler gibi yaşam haklarının varlığının kabul edilmesi ve savunulmasıdır.

Veganistlerin ünlü simgelerinden biri olan George Bernard Shaw “Hayvanlar benim arkadaşlarım. Ve ben onları yemem!” demektedir. Veganizm felsefesinin günümüzde bu kadar ilgi çeken hale gelmesinde önemli payı vardır.

Veganlığın asıl amacı çevreyi koruma, sağlıklı beslenme ve dini inançlar gibi düşünceler olsa da temel noktası hayvanlara saygı… Kısacası veganlık (veganizm) her türlü hayvansal ürünün dışlandığı beslenme ve hayat tarzıdır.

Peki Veganlar Ne Yiyor Ne İçiyor?

Vegan yaşam tarzına göre beslenme biçimi hayvansal gıdalardan değil bitki esaslı bir beslenme türüdür. Konuyla yeni ilgilenenlerin genelde merak ettiği ilk sorulardan biri bal, süt ve süt ürünleri (peynir, yoğurt, tereyağı…) yumurta gibi hayvansal kökenli gıdaların tüketilip tüketilmediğidir. Evet vegan beslenme tarzında yukarıda saydığım besinler bulunmamaktadır. Aslında bakıldığında hayvansal gıdalar çıkarıldığında azımsanamayacak kadar fazla gıda bulunmaktadır. Baklagiller, sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve tahıllar gibi gıdalar ve sayamadıklarım.

Ne içiyorlar diye düşünüldüğünde süt yerine soya ya da badem sütü gibi çeşitli ürünlerin özleri sayılabilir.

Vegan Beslenmenin Sağlık Açısından Faydaları

Vegan beslenmede liflerden gelen posalardan dolayı oldukça olumlu anlamda sindirim sistemini desteklemektedir. Uzun süre vegan tarzda beslenen kişilerde kardiyovasküler kökenli hastalıkların ve aynı zamanda kanser, hipertansiyon ve obezite gibi hastalıkların görülme olasılığı düşmektedir. Sebze ve meyvelerden gelen yüksek antioksidanlar sayesinde ciltte parlaklık ve anti-aging etkileri de bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği yönünde de araştırmalar bulunmaktadır.

Vegan Beslenmenin Sağlık Açısından Zararları

Vegan beslenme tarzının en büyük problemlerinden biri b12 vitamini açısından yetersiz bir beslenme olmasıdır. Buna bağlı olarak dikkat eksikliği, unutkanlık, depresyona yatkınlık, yorgunluk ve halsizlik gibi problemlerin görülme sıklığının artmasıdır. Uzun süreli vegan beslenme tarzı ilerleyen yaşlarda bazı sağlık problemlerine zemin hazırlamaktadır.

Süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi kalsiyum eksikliğine neden olmakta ve buna bağlı olarak kadınlarda osteoporoz yakalanma riskini artırmaktadır. Kalsiyumdan fakir beslenme vücutta D vitamininin biyo-yararlılığı da düşürmekte ve kemik yoğunluğuyla ilişkili olumsuz bir vücudun gelişmesine neden olur. Proteinden fakir beslenme, özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki veganlar için gelişimlerinde bazı problemlere neden olmaktadır. Proteinlerin bir beslenme çeşidinde çok fazla azalmış olması vücuttaki yapım ve onarım süreçlerinin de zarar görmesine neden olmaktadır.

Vegan Beslenme Bir Risk Mi?

vegan beslenme yöntemi nedir

Genel beslenme tarzının dışında olmuş olması nedeniyle biraz zorlu gibi görünse de bu beslenme tarzının benimsemiş ve yaşam biçimi haline getirmiş bireyler için gayet normaldir. Her beslenme tarzında olduğu gibi bir gıdanın eksikliği ya da fazlalığı sisteme zarar vermekte. Kısacası dengeli ve düzenli bir beslenme programı kontrollü bir şekilde ilerlediğinde takviye gıdalarla eksikliklerin zararlı yönleri de azalmaktadır.

 

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar

Son Dönemlerin Popüler Kavramı Olan Vegan Kültürü Nedir?

Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı?

Mardin’de Yenilmesi Gereken Yemekler

Bahar Aylarında Neler Yemeliyiz Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

 1. Tem 3, 2019 6:16 pm

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Benim gibi veganlığa merak sarmış ve vegan olmak isteyenler için faydalı bir metin. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

 2. Tem 3, 2019 6:39 pm

  Güzel bi yazı olmuş..

 3. Tem 5, 2019 2:07 pm

  güzel bi yazı olmuş. vegan külliyatı resmen.

 4. Tem 8, 2019 1:42 pm

  Vegan yemekleri bana göre değil derdim ama bu yazıdan sonra deneyebilirim

 5. Tem 8, 2019 1:42 pm

  veganım vegan kalacam

 6. Tem 9, 2019 2:56 pm

  Çok bilgilendirici bir yazı olmuş bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz

 7. Tem 11, 2019 3:01 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 8. Tem 25, 2019 2:58 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 9. Tem 31, 2019 6:32 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 10. Ağu 6, 2019 4:18 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 11. Ağu 30, 2019 2:56 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 12. Eyl 17, 2019 5:09 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 13. Eki 15, 2019 2:22 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 14. Kas 9, 2019 5:28 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 15. Kas 19, 2019 6:06 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 16. Kas 20, 2019 7:10 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 17. Kas 22, 2019 6:11 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 18. Kas 24, 2019 3:47 pm

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]

 19. Ara 17, 2019 12:56 am

  […] VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR? […]