Vegan Beslenme ve Diyabet İlişkisi - Six Ishara

Vegan Beslenme ve Diyabet İlişkisi

6/43

Vegan beslenme tarzının birçok hastalık için önleyici olduğundan bahsetmiştik. Peki sadece diyabet konusunu ele alıp incelersek vegan beslenmenin belirleyici etkisini nasıl gözlemleriz? Gelin birlikte bu konuyu inceleyelim.

Yüksek miktarda sebze, tam tahıllı ürünler, kuru baklagil ve yağlı tohum tüketimi ile insülin direnci ve tip 2 diyabette azalma görülür. Yapılan bir çalışmada, tip 2 diyabetlilerde düşük yağlı vegan diyetlerinin glisemik kontrolü iyileştirdiği ve bireylerin yüzde 43’ünde diyabetik ilaçların kullanımını azalttığı gösterilmiştir. Bu da demek oluyor ki sadece beslenme şeklinizi değiştirerek tam olarak olmasa bile büyük ölçüde iyileşme gösterirsiniz.

Riski Neler Arttırır?

Geniş çaplı bir çalışmada kadınlarda tip 2 diyabet riskinin artışında, her bir porsiyon kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerinin tüketiminin risk değerini büyük oranda arttırdığı bulunmuştur. Et ve diyabet ilişkisi sadece bu çalışma ile sonlanmıyor. Özellikle diyabetli insanların diyetlerinde mutlaka yer verilen et ve ürünleri sanılanın aksine aslında en önemli risk faktörüdür.

Etteki doymuş yağ, demir, nitratlar ve karsinojenler diyabete neden olan etmenlerdir. Kanada Diyabet Derneği, incelediği on üç çalışma sonucunda vegan/vejetaryen beslenmenin diyabet riskini azalttığını kabul etmiştir. İki yüz bin katılımcının incelendiği bir çalışmada, en fazla sayıda yumurta yiyenler ile yemeyenler kıyaslandığında diyabet riskinin yüzde 39 arttığı görülür. Bu sebeple sadece kolesterol hastalarının değil diyabeti olanların da yumurta tüketimlerini sınırlandırmaları ya da en iyi seçenek olarak hiç tüketmemeleri gereklidir.

Riski Neler Azaltır?

Lif açısından zengin sebze, meyve, kepekli tahıllar ve baklagiller içeren bir beslenme şekli diyabet riskini azaltır. Afrika ve Asya’daki fakir kırsal kesimdeki nüfus gibi temel olarak bitkisel gıdaları tüketen, fiziksel olarak aktif insanlar dünyadaki en düşük tip 2 diyabet oranlarına sahiptir. Vejetaryen türleri arasında diyabet oranlarının yüzde 3’ten az olduğu, vejetaryen olmayanlar için ise yaklaşık yüzde 8 olduğu biliniyor.

Sadece 1 ay bile vegan beslenme stilini uygularsanız hayatınızdaki değişimi fark edersiniz. Nereden başlayacağım diye düşünüyorsanız önceki yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

İstanbul’da Vegan Kafeler

Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli