Türkiye 'de Vegan Olmak.. - Six Ishara

Türkiye ‘de Vegan Olmak..

35/43

Forbes ve The Economist dergileri 2019’u “Vegan Yılı” olarak ilan etti. Dünya genelinde gün geçtikçe çevresel ve etik nedenlerden dolayı veganlığa olan ilgi de artıyor. Peki Türkiye’de vegan yaşam ve beslenme ne konumda?

Türkiye’de öngörülen 2020 yılının Vegan ürün piyasası için önemli bir dönüm noktası olacağı yönünde.

Ülkemizde henüz veganlar üzerinde kamuoyuna açık bir veri sunumu bulunmamaktadır. Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği (TVD) Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıman’nın 2017 Hürriyet ile yaptığı bir röportajda “Pazar araştırma kuruluşu Technavio’ya göre, paketli vegan ürünlerin 2016-2020 döneminde yüzde 11 büyüyeceği öngörülüyor. Vegan pazar, vejetaryen pazara göre çok daha hızlı büyüyor. Hayvansal ürünleri dışarıda bırakan bitkisel temelli beslenmeye yönelim anlayışı, pazarda kendini çok net bir şekilde hissettiriyor” diyor. Vegan ürünlerin üretimi gıda sektöründe ağırlık gösterdiğini kozmetik ve tekstil ürünlerinin izlediğini de belirtiyor.

V-LABEL  

Türkiye 'de Vegan Olmak..

V- Label etiketi Avrupa Vejetaryenler Birliği (EVU) tarafından geliştirilmiş lisanslı bir sembol. Vegan ve vejetaryen ürünler için standart kriterleri ve güvenilir denetimlerden geçtiğini gösteren bir etikettir. Bu etiket sayesinde ürünün vegan içerikli olduğu kolayca anlaşılabiliyor.

V-Label etiketi Türkiye’ye 2014 yılının sonunda geldi. Ve V-label lisansı talebinde bulunan markalar oldu. Türkiye’de ilk V-Label sertifikası alan marka Nudo’dur.Diğer markalar ise; Eriş Un, Eyüp Sabri Tuncer, Gloria Jeans Coffees, Komagene…

Dünyanın ilk vegan sertifikalı yapay ipek kumaşını Türk firması olan İpeker tarafından üretilmiştir.

Türkiye ‘de Vegan beslenme zor mu?

TVD Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Arıman’a göre

“Veganlık pahalı değil, aksine ucuz. Türk mutfağında vegan özellikte olan, adı vegan olmayan yüzlerce alternatif var.”

Türk mutfağının yemekleri düşünüldüğünde aslında Vegan beslenme bizim topraklarımızda çok da zor bir beslenme biçimi değil. Aksine yöresel mutfaklarda hayvansal gıda kullanılmadan yapılan yemekler oldukça fazla.Örnek verecek olursam Ege yöresi yemekleri tam anlamıyla Vegan yemeklerin cenneti denilebilir.

Vegan beslenmeye başka bir bakış açısıyla bakmak istersek son dönemlerde ekonomik durumlarda göz önüne alındığında hayvansal gıda tüketimi zamlar sonrasında azalma olduğu yönünde bir kaç veri paylaşacağım.

Bazı haber kaynaklarına göre :

 • 2016 yılında kişi başı et tüketimi 14.70 iken 2018 yılında ise 13.64 olduğu görülmektedir.
 • 2003 yılı kırmızı et kilogram fiyatı 9 lira iken 2019 yılında bu fiyat 40 liraya kadar yükselmiştir.

Tabi ki bu oranları veganlığın ülkemizde arttığını gösterdiğini söylemek pek mümkün değil. Ancak bu veriler bize aslında vegan beslenmenin ülkemizde daha ucuz bir beslenme olduğunu söylemek mümkün.

Vegan ürünlerin ülkemizde üretiminin artması yurt dışında ithal edilen vegan süt ve vegan peynir fiyatlarını da düşürmesi bekleniyor.Böylece çoğu vegan ve vegan marketler için de ithal ürünlerin fiyatlarından kaynaklanan şikayetlerde azalmış olur.

Bütün bu bilgiler ışığında

Türkiye ’de vegan olmak sadece popüler kültürün bir ögesi değil. Gün geçtikçe veganlığa olan ilgi büyük firmalarda da artırıyor. Böylece piyasada vegan ürünler gün geçtikçe yatırımlarında ana konusu oluyor. Bunun bizim ülkemizde de artması “2020 yılı Türkiye’de vegan yılı olacak!” demek için belki çok erken ancak umut vaad edici.

Veganlığın Dünya’da ilgi çeken birçok sebebi var ama ana nokta etik çerçevede temiz içerikli ürün üreterek ekosisteme verilen zararı engellemek.Çoğu markada bu hasasiyeti göstererek Vegan ve Cruelty-Free (hayvanlar üzerinde deney yapmayan) içerikli ürünler üretmesi ve bu ürünlerin sayısının artması oldukça mutluluk verici.

Özetle sadece insan olduğumuz için doğaya ve hayvanlara zarar vermeye hakkımız yok!

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı?

Mardin’de Yenilmesi Gereken Yemekler

Bahar Aylarında Neler Yemeliyiz Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Vegan Beslenme Yöntemi Nedir?

Vegan Yaşama Bir Bakış: Her Açıdan Veganlık

 1. Tem 26, 2019 11:27 am

  Süper yazı olmuş, elinize sağlık. Bu konuda aksiyon aldığını bilmediğim bazı firmaları öğrendim 🙂

 2. Tem 26, 2019 11:40 am

  Güzel bir yazı olmuş. Vegan kültürünü çok daha iyi anlamış olduk. Tebrikler

 3. Tem 26, 2019 12:15 pm

  Türkiye vegan cehennemi 🙂

 4. Tem 26, 2019 12:27 pm

  Bu ülkede çok zor maalesef 🙁

 5. Ağu 30, 2019 3:01 pm

  […] Türkiye’de Vegan Olmak… […]

 6. Eyl 23, 2019 7:08 pm

  […] Türkiye’de Vegan Olmak… […]

 7. Eki 15, 2019 2:29 pm

  […] Türkiye’de Vegan Olmak… […]

 8. Kas 11, 2019 1:59 pm

  […] Türkiye’de Vegan Olmak… […]

 9. Kas 21, 2019 11:58 pm

  […] Türkiye’de Vegan Olmak… […]