Tahin Tüketmeniz için 7 Harika Sebep - Six Ishara

Tahin Tüketmeniz için 7 Harika Sebep

8/37

Sizi hem formda tutan hem de sağlığınıza sağlık katan besin maddelerini sağlamanın çok kolay yollarından biri de beslenme programınıza tahin eklemektir. Peki tahini bu kadar önemli yapan şey nedir? Hadi gelin bu sorunun cevabını hep birlikte bulalım.

Öncelikle tahin susamın ezilmesiyle elde edilir ve yağ bakımından çok zengindir. Yağı yüksek olduğu için tüketim miktarını sınırlamak istenmeyen kilo artışlarını da engeller. Tahinin günlük önerilen tüketim miktarı 2 yemek kaşığıdır(30 g) ve faydalarından bahsetmeden önce aşağıdaki tabloda besin içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Enerji

178,5 kcal

Karbonhidrat

6,36 g

Protein

5,1 g
Yağ

16,13 g

Lif

2,79 g

Demir

2,68 mg
Kalsiyum

127,8 mg

Bakır

0,48 mg

Fosfor

219,6 mg

1. Kalsiyum Deposu

Tahinin içinde yüksek oranda kalsiyum bulunur. Kalsiyum, bildiğimiz gibi özellikle kemik sağlığımız için bol bol almamız gereken minerallerin başında geliyor. Her gün düzenli bir şekilde tahin tüketmek kemiklerinizin güçlenmesini ve kalsiyum açısından bir eksiklik durumu yaşamamanızı sağlar. Özellikle kalsiyumdan zengin pekmez ile birlikte tüketmek tam bir kalsiyum bombası etkisi yaratacaktır.

2. Hafıza Koruyucu

Tahin omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sayede vücuttaki sinir dokularının gelişimi artar. Beyni güçlendirme etkisi tahinin sağladığı birçok faydadan sadece bir tanesi. Tahin iyi bir manganez kaynağıdır. Manganezin vücuttaki görevlerinden biri de sinir ve beyin fonksiyonlarını artırmasıdır. Hafızaya olan bu olumlu etkiler sadece omega yağ asitlerinden kaynaklı değil, içeriğinde bulunan diğer önemli besin ögelerinden de kaynaklıdır. Ayrıca tahin Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatmada da rol oynar. Düşünme ve hafızayı artırır.

3. Protein Kaynağı

Tahin bol miktarda protein içerdiğinden dolayı özellikle veganlar için harika bir protein kaynağıdır. Pekmez ile karıştırarak, salatalarınıza sos olarak ekleyerek ya da nohut ile birlikte tüketerek tahinin besinsel değerini artırabilirsiniz.

4. Bağışıkık Güçlendirici

Tahin, içerdiği protein, C vitamini , demir, selenyum, çinko ve bakır sayesinde en güçlü antioksidanlardan biridir.Tahinden aldığımız en önemli minerallerden biri olan bakır, ağrı hafifletici ve şişliği azaltıcı etkisi ile bilinir. Özellikle romatoid artrit semptomlarını azaltıcı bir etkisi vardır. Ayrıca içerdiği magnezyumdan dolayı astım hastaları için de semptom hafifletci etkisi vardır. Zararlı maddelerin vücuda girmesini önlemekle kalmayıp, var olan zararlı maddeleri de hızla vücuttan uzaklaştırması tahinin ne kadar önemli olduğunu ispatlar nitelikte. Bu özelliği sayesinde bizi birçok hastalık yapıcı bakteriden, zehirlenmelerden korunmamızda büyük ölçüde etkili.

5. Kalp Dostu

Tahinin içinde bulunan onca yararlı madde sayesinde antioksidan özellikler gösteren bir besin olduğundan bahsetmiştik. Antioksidan özellik aynı zamanda yabancı ve zararlı maddelerden arınmış bir kan ve sağlıklı bir dolaşım sistemi anlamına gelir. Durum böyle olunca her gün düzenli tahin tüketimi yüksek kan basıncı, kolesterol gibi birçok hastalık için koruyu bir etki sağlamış olur. Ayrıca içeriğindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde vücuttaki kolesterol seviyesini düşürürmesinin yanı sıra, iltihap kaynaklı kalp hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur.

6. Aneminin En Doğal İlacı

Ham maddesi susam olan tahin, bol miktarda demir içerdiği için kansızlık (anemi) sorunu yaşayanların mutlaka tüketmesi gereken bir besin haline gelmelidir. Özellikle anemi sorunu yaşayan vegan bireyler tahini diyetlerine bolca dahil etmeliler. Günde 2 yemek  kaşığı kadar tüketimi bile günlük demir ihtiyacının önemli bir miktarını karşılar.

7. Güzelleştiren Etki

Tahinin saymakla bitmeyecek faydalarından biri de gizli bir güzelleştirme etkisine sahip olması! Tahin, yukarıda bahsedilen birçok faydasına ek olarak içeriğindeki bolca vitamin ve mineralden kaynaklı olarak saç ve cilt sağlığına çok iyi gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde saç köklerini güçlendirir, çok daha gür ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar. Aynı şekilde cildin de beslenmesini ve antioksidan özelliği ile cildin temizlenmesini, hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR?

Vegan Yaşama Bir Bakış

Türkiye’de Vegan Olmak…

Biyoetik Çerçevesinde Veganlık ve Vejeteryanlık

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller