Soya Çocuklar İçin Güvenli Midir? - Six Ishara

Soya Çocuklar İçin Güvenli Midir?

10/43

Birçok ebeveyn, çocuklarına soya ürünleri sağlama konusunda endişe duyarlar. Soya ürünleri östrojen benzeri aktiviteye sahip izoflavonlar içerir. Bu izoflavonlara fitoöstrojenler denir. Fitoöstrojenler ve östrojenler aynı değildir.

 

Soya, çocukların tüketmesi için güvenli bir besindir. Araştırmalar, soya ürünlerinin çocuklara erken yaşta başlanmasının bazı kanser türlerinin gelişme riskini önlediğini gösteriyor. Ortalama miktarlarda alımı güvenli ve faydalı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle, çocuğunuzun diyetine soya sütü eklemek kesinlikle mükemmel bir seçim olur.

Dikkat etmeniz gereken tek nokta bu ürünlerin organik veya GDO içermeyenlerini tercih etmeniz.

 

Çocuklar için Soya Sütü Rehberi


TATLANDIRICI İÇERMEYEN SÜTLERİ TERCİH EDİN

Çocuğunuzun diyetine tatlandırıcı içermeyen ve tercihen şekersiz soya sütünü tercih edin. Eğer çocuğunuz şekersiz tüketmek istemezse son seçenek olarak az şekerli olanları seçebilirsiniz.

 


TAKVİYE EDİLMİŞ OLAN SÜTLERİ TERCİH EDİN

İçeriğinde D vitamini, B12 vitamini ve kalsiyum takviye edilmiş olan sütleri tercih edin.

TAM YAĞLI OLANLARI TERCİH EDİN

Çocuğunuz için en iyi seçenek tam yağlı olandır. Az yağlı veya yağsız olanlar çocuk beslenmesi için uygun değildir.

 

Peki ya soya alerjisi olan çocuklar ?

Çocuğunuzun soya alerjisi veya duyarlılığı varsa, o zaman alternatif bir ürün tüketmek en iyi seçenek olur. Takviye edilmiş proteinli bezelye veya keten tohumu sütü en iyi seçeneklerdir. Bunlar diğer sütlerden çok daha iyi bir seçenektir. Çocuğunuzun damak zevkine uygun bir tane bulana kadar çeşitli markaları ve seçenekleri deneyin. Doğru süt alternatifini bulmak, çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için önemli bir etkendir.

 

Ev yapımı bitkisel sütler çocuğunuz için yeterli mi?

Badem veya yulaf sütü gibi ev yapımı sütler, ticari olanlar ile aynı kaliteyi sağlamaz. Ticari olanlara göre vitamin D, vitamin B12 ve kalsiyum gibi takviyelerden eksiktirler. Bu nedenle çocukların temel bitkisel süt kaynağı olarak ev yapımı bitki sütünü tüketmemesi gerekir. Bununla birlikte, ev yapımı sütleri yemeklerinize dahil edebilirsiniz.

 

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ BİTKİSEL SÜT HANGİSİDİR?

Hamilelik Sürecinde Vegan Beslenme

VEGAN BESLENME REHBERİ – TABAK MODELİ

VEGAN BESLENME YÖNTEMİ NEDİR?