Protein Kaynağı Olarak Yağlı Tohumlar - Six Ishara

Protein Kaynağı Olarak Yağlı Tohumlar

8/43

Vegan beslenen bireylerin beslenmelerine yağlı tohumlar eklemesi önemlidir, çünkü bunlar vitamin, mineral, yağ ve protein sağlarlar. Peki nasıl tüketmelisiniz? Cevabı bu yazıda bulacaksınız. İyi okumalar!

Yağlı tohumlar için günlük önerilen miktar 2 yemek kaşığıdır. Her birinin günlük 2 yemek kaşığı tüketilmesi fazla olabilir, bu yüzen bu miktarı bir kerede tüketmeniz gerekmez. Hafta boyunca yayabilir veya porsiyon büyüklüğünüzü değiştirebilirsiniz.

İşte size diyetinizde kullanabileceğiniz bazı fikirler:

  • Kahvaltı, atıştırmalıklar veya tatlılar için chia pudingi hazırlayın. Bu, bir kısmı almak için kolay bir yoldur.
  • Smoothie, yulaf ezmesi veya mısır gevreğinize chia tohumu veya diğer tohumlardan ekleyin.
  • Çorbalar, yulaf ezmesi, unlu mamuller üzerine kabak çekirdeği serpin.
  • Salatalara ayçiçeği tohumu veya kabak çekirdeği ekleyin.

Keten Tohumu

Son zamanlarda keten tohumu her yerde kullanılmaya başlayan ve faydalarını yeni yeni öğrendiğimiz bir besin oldu. Peki keten tohumunu bu kadar özel yapan ne?

Keten tohumu lif bakımından zengin, bitkisel protein kaynağı ve esansiyel bir omega 3  olan ALA’nın en çok bulunduğu bir besindir. Kolesterol içermez. Bu nedenle kolesterol hastaları ve yağ kısıtlamalı beslenenler rahatlıkla tüketebilirler. Manganez, magnezyum, C vitamini, B1 vitamini, B6 vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum kaynağıdır.

Chia Tohumu

Chia tohumu en çok omega 3 kaynağı olarak bilinir. Buna ek olarak lif, kalsiyum, protein, potasyum ve demirden de zengin bir besindir. Antioksidandır. Kalorisi diğer tohumlara göre daha azdır ve doygunluk sağlar. Bu nedenle diyet yapanların en çok tercih ettiği tohumlar arasındadır. Kardiyovasküler hastalıkları önler. Sinir sistemini korur ve enflamasyonu azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesine de yardımcıdır.

Tüm bu özellikler chia tohumunu fonksiyonel gıda olarak tanımlamaya yeter bile. Vegan beslenenler için eşsiz bir protein kaynağıdırlar. Çünkü dışardan almamız gereken esansiyel amino asitlerin tamamını içerirler.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ayrıca protein, lif, demir, çinko, K vitamini, kalsiyum ve potasyumdan zengindir. Antioksidandır. Uyku ve serotonin üretiminde rol oynayan bir amino asit olan triptofandan zengindir.

Susam

Susamın sadece simide tat veren bir gıda olduğunu mu düşünüyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise bu yazıyı sonuna kadar okumalısınız.

Susam diğer tohumlar gibi besin değeri yüksek bir gıdadır. Protein, lif, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum ve çinkodan zengindir. Kolesterol içermez. Kalp sağlığını iyileştirme, kan basıncını azaltma, kemikleri güçlendirme, diyabeti önleme ve uykuyu, sindirimi, depresyon durumunu düzenleyici etkileri vardır. Saç sağlığı için de çokça tercih edilir.

Ay Çekirdeği

Ay çekirdeği protein, B vitaminleri, bakır, magnezyum, selenyum ve fosfordan zengin bir besindir. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu ay çekirdeğinin stres, anksiyete ve depresyona karşı da iyi geldiği bulunmuştur. Günlük bir avuç tüketim ihtiyacımız olan besin ögelerini tamamlamamıza büyük katkı sağlıyor.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

İstanbul’da Vegan Kafeler

Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli