Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar - Six Ishara

Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar

32/32

Yemeklerin olmazsa olmaz lezzet anahtarlarının baharatlar olduğunu biliyoruz. Herkesin mutfağında özellikle bulundurduğu favori baharatlar mutlaka vardır. Ama en çok mutfağımızda kullandığımız üç baharat vardır. Bunlar: Nane, karabiber,kırmızı biber.

Nane

Havaların ısınması ve yaz ayların yaklaşmasıyla merak edilen sorular arasında   ”Nane nasıl yetişir? ”  ”Saksıda kendi balkon veya pencerelerimiz de yetiştirilebilir mi?”, ”Saksıda nasıl yetişir?” yer alır.

Lezzetli adı ve ferahlatıcı kokusuyla sofralarımızı zenginleştiren naneyi kendi evinizde ve balkonunuzda yetiştirmek tabi ki mümkün.

Hazır almak yerine, her ortama uyum sağlayan biraz nane tohumu ve orta boy saksı ile kendi nanenizi yetiştirebilirsiniz.

Nane, sofraları hem lezzet olarak hemde süslemenin yanı sıra, sağlık açısından da çok önemli olduğunu biliyoruz. Babaanneden, anneanneden , annelerimize kadar soğuk algınlığında ilk yaptıklar o meşhur nane-limonu kim bilmez ki… Nasıl da iyi gelir.

Kendi bahçenizde ya da kendi saksınızda yetiştirmiş olduğunuz naneyi, mevsiminde kurutup harika bir baharat olarak baharat rafında diğer baharatlarınızın yanına koyabilirsiniz. Böylece kışı da zenginleştirmiş olursunuz..

Karabiber

Karabiber nasıl ve nerede yetişir? 

Karabiber ülkemizde Ege,Akdeniz başta olmak üzere özellikle sıcak bölgelerde yetiştirilir. Karabiber bitkisi sarmaşık türündendir. Boyu yaklaşık 10 metreyi bulabiliyor. Bu yüzden tel örgü çekilebiliyor ve ya duvara yakın yerlerde tohumu ekilebilir.

Tropik ve subtropik iklimde yetişen karabiber meyveleri olgunlaşmadan toplanır ise kurutulursa karabiber elde edilir. Eğer meyveleri toplayıp soğuk suda bekletilir ise de beyaz biber elde edilmiş olur.

Sağlık için bir çok bitki ve baharatın önemli olduğunu biliyoruz. Karabiberin insan sağlığı üzerinde oldukça etkilidir.Fare ve Kobaylar üzerine yapmış oldukları deneylere göre karabiber ile beslenen fare ve kobayların daha fazla safra ürettiklerini ve karaciğerlerindeki metabolizmaya da etki ettiği görülmüştür.

Böylece sofralarımızı süsleyen Yemeklerimize tat veren karabiber bu şekilde yetişir.

Kırmızı Biber

Her şeyin olduğu gibi kırmızı biberinde bir hikayesi olduğundan bahsetmek kesinlikle şaşırtmaması gerekir. Kırmızı biberin vatanı Meksika’nın güneyi olduğu söylenmektedir. İspanyol gezginler tarafından ise tohumunun Avrupa’ya götürüldüğüne inanılmaktadır.

Kırmızı biber de kara biber gibi sıcak iklim seven bir bitkidir. Kırmızı biber hem toz olarak hem de turşu olarak közlenmiş olarak bir çok şekilde kullanılabilir. Acı ve tatlı biberin  insan sağlığındaki faktörü için oldukça önemlidir. Kırmızı biberin hem acı hem de tatlı olabiliyor. Fiyatlandırılması da biberin parlaklığına göre yapılır. Yani biber ne kadar parlak görünürse o kadar fiyatı artar.

Kırmızı biberin yetiştirilmesi, kurutulması, toz haline getirilip soframıza gelene kadar ciddi bir emek istediği kesindir..

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mardin’de Yenilmesi Gereken Yemekler

 

 1. Ara 18, 2019 1:28 am

  […] Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar […]

 2. Ara 18, 2019 1:47 am

  […] Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar […]

 3. Ara 18, 2019 2:04 am

  […] Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar […]

 4. Ara 18, 2019 10:22 pm

  […] Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar […]