Kombucha ve Sağlığa Etkileri - Six Ishara Kombucha ve Sağlığa Etkileri?

Kombucha ve Sağlığa Etkileri

4/43

Kombucha ve Etkileri

Kombucha, çay mantarının ve asetik asit bakterilerin ortak birlikteliği olarak tanımlanır.Tadı, şeker ve çayla fermente edilmesinin sonucu olarak hafif tatlı, gazlı ve asidik yapıda bir içecektir. MÖ 220’de Çin, Kore ve Japonya’dan köken alan bu çay günümüzde ülkemizde de popüler hale gelmiştir.

 

Kombucha İçeriği

Kombucha çayının kimyasal bileşiminde; antioksidan, organik asitler, etanol, protein ve  polifenol bulunur. Kombucha çayı bunlara ek olarak minerallerden bakır,demir, magnezyum, nikel ve çinko; vitaminlerden ise B1, B2, B6, B12 ve C vitaminini içerir.

 

Kombucha Yapımı

Kombucha çayının yapımında kullanılan kombucha mantarını güvendiğiniz aktarlardan ya da güvendiğiniz online alışveriş sitelerinden bulabilirsiniz. Aynı zamanda çayın yapılmış halini de temin etmeniz mümkün.

Malzemeler:

 • 3 litre içme suyu (çeşme suyu içerdiği klordan dolayı maya ve bakterilere zarar verir)
 • Kombucha kültürü/mayası (SCOBY)
 • 1,5 su bardağı (300 gram) toz şeker
 • 10 poşet ya da 3 çorba kaşığı (30 gram) siyah çay (yeşil çay da tercih edebilirsiniz fakat daha yüksek antioksidan etki için siyah çay önerilir)

Yapımı:

 1. 3 litre suyu çelik tencereye boşaltın.
 2. Su kaynayınca 1,5 su bardağı toz şekeri ekleyip 5 dakika kaynatıp yeni bir tahta kaşık ya da plastik kaşık ile karıştırın.
 3. 5 dakika dolunca ocaktan alıp içine 3 yemek kaşığı/10 poşet siyah çayı ekleyin.
 4. Çayın demlenmesi için 10 dakika süre verin.
 5. Demlenme bitince çay karışımını tahta kaşık yardımı ile çıkartıp kalan kısmı soğumaya bırakın.
 6. Oda sıcaklığına gelen sıvıyı steril bir cam ya da seramik kavanoza alın ve ılık suda yıkadığınız kombucha kültürünü ve kombucha çayını bu sıvının içine bırakın.(Kültürü ilk aldığınızda bu sıvı size kültürle birlikte temin edilecektir)
 7. Hazırladığınız bu karışımın hava alması için kavanozun ağzını temiz pamuklu bir bez ya da tülbentle sarıp lastik geçirip bu şekilde oda ısında ve güneş ışığına maruz kalmadan 7- 10 gün bekletin. 10 günden uzun süren fermentasyonlarda asitiditesi zararlı düzeye gelebilir bu sebeple bekleme süresi 10 günü aşmamalıdır.
 8. Hazırlanan çayınızı günde 1 çay bardağını(100ml) geçmeyecek şekilde aç olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz baharat ile aromalandırabilirsiniz

Önemli: Bazı seramik kaplarda bulunan yüksek miktarda okside kurşun seramik kap kullanımında kurşun zehirlenmelerine sebep olabilir. Bu sebeple cam kavanoz tercih etmenizi öneririm.

Kombucha’nın Sağlığa Etkisi

Kombucha ile ilgili henüz yeterli sayıda çalışma yapılmasa da şuana kadar yapılan çalışmalar umut verici sonuçlar içeriyor. Bilim insanları mevcut çalışmalarda kombuchanın sağlığa yararlı oluşunun sebeplerini üretimi aşamasındaki fermantasyon olayı sonucunda ortaya çıkan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller ile ilişkilendiriyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda kombuchanın;

 • Diyabet
 • Yorgunluk
 • Stres
 • Yüksek kolesterol ve kan basıncı
 • Kalp hastalıkları
 • Uykusuzlukla
 • Astım
 • Saç beyazlaması ve uzamaması durumlarla mücadelede yardımcı olduğu gösterilmiş.

Aynı zamanda kombuchanın içerdiği glukuronik asit, metabolik atıklar, ilaçlar ve zehirler için detoksifikasyon  maddesi olarak işlev görerek bu zararlı maddelerin vücuttan atılımına yardım eder. Kombucha diğer bir önemli özelliği ise diğer tüm fermente gıdalar gibi bir probiyotik görevi de üstlenmesidir. Yapılan son araştırmalar, kombuchanın karaciğer hastalığını ve bazı kanserleri önleme ve onlarla savaşma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

Fonksiyonel bir içecek olarak kombuchanın gerçek sağlık yararlarını belirlemek için yeterli çalışmanın yapılmamış olduğunu belirttik. Bununla birlikte FDA (Food and Drug Administration) yapılan analizlere dayanarak kombuchanın güvenli olduğunu bildirmiştir.

Önemli: Kombucha; gebeler, emziren kadınlar , kemoterapi sürecindekiler ve HIV(+) bireyler için güvenli değildir.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

İstanbul’da Vegan Kafeler

Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli