Doğru Bilinen Yanlışlar - Süt ve Bilinmeyen Tehlike - Six Ishara

Doğru Bilinen Yanlışlar – Süt ve Bilinmeyen Tehlike

22/42

Kalsiyumdan zengin kaynakların başında hangi besin vardır? Hepinizin aklına ilk gelen şey süt oldu değil mi? Yıllardır sütün en büyük kalsiyum kaynağı olduğu algısı ile yetiştirildik ve bu bilgiyi sorgulamadık. Peki gerçekten faydalı bir kalsiyum kaynağı mı?

Sütteki kalsiyum yeşil sebzelerden daha kolay emilir fakat süt tüketimi arttıkça vücuttan kalsiyum atılımı da artar.2 Vegan olmayanlarda aşırı sodyum alımı ve yüksek kükürtlü aminoasit içeren yumurta, et, balık, kanatlı etleri gibi proteinli içeriklerin tüketimi kalsiyum kayıplarını artırır.1 Meyve ve sebzeler yüksek potasyum ve magnezyum içerdiklerinden yüksek renal alkali yüküne sahiptir ve kalsiyumun idrarla atımını azaltırlar.

Bu nedenle vegan beslenenler kalsiyum alımı açısından oldukça şanslılar. Pekmez, susam, fındık, fıstık, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, kuru meyveler, yeşil sebzeler, yumurta, tahıllar, taze sebze meyveler kalsiyum açısından zengindir.3 Kalsiyumu sütten değil, kalsiyumla birlikte diğer ögeleri de içeren meyveler ve yeşil sebzelerden almak kemik sağlamlığını daha çok artırır.2

Süt Tüketimi ve Sonuçları

Süt tüketiminin uzun vadede ölüm oranına ve kalça kırıklarına olan etkisinin araştırıldığı bir çalışmanın sonucuna göre günde bir bardaktan az süt içenler ile günde üç bardaktan fazla içenler kıyaslandığında çok süt içenlerde kalça kırığının yüzde 60 daha fazla olduğu görülmüştür.2

Kadınların içtiği her bir bardak süt:

  • ölüm oranını yüzde 15
  • kalp krizinden ölme riskini yüzde 15
  • kanserden ölme riskini yüzde 7 artırdığı görülmüştür.

Kemiklerin sağlamlığı yalnızca kalsiyuma değil, magnezyum, potasyum, K, C vitamini ve bir çok antioksidana bağlıdır.2

 

1Özcan T, Baysal S. Vejetaryen Beslenme ve Sağlık Üzerine Etkileri, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dergisi, 2016; 30 (2)

2Baysal A. Beslenme, Hatipoğlu Yayınları, Ankara: 2014.

3 Kınıkoğlu M. Vegan Sağlık, Oğlak Yayınları,İstanbul:2018

 

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

İstanbul’da Vegan Kafeler

Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli

 

  1. Ara 3, 2019 4:25 pm

    […] Doğru Bilinen Yanlışlar – Sütteki Bilinmeyen Tehlike […]