Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? - Six Ishara

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

21/32

Proteinler büyüme gelişme ve hücre onarılmasında önemli yapı taşlarından biridir. Protein kaynakları düşünüldüğünde genellikle ilk aklımıza gelen hayvansal kaynaklı gıdalardır. Hatta vegan ve vejetaryen beslenen insanların protein açısından eksik beslendiği yönünde bir kanı vardır. Bu yanlış bir kanıdır çünkü bitkisel bazlı besinlerde protein içeriği açısından önemli ve zengin kaynaklardır. Bitkisel protein kaynakları vegan ve vejetaryen gibi özel tüketiciler için çok önemlidir.

Son yıllardaki nüfus oranındaki artış ve dünya kaynaklarında azalma sebebiyle bitkisel kaynaklı proteinler gelecek ve ekosistem için önemli bir yere sahip olacak gibi görünüyor. Sağlık açısından da bitkisel kaynaklı beslenme kalp rahatsızları, kolestrol ve diyabet gibi hastalıkların yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Ülkemizde artan et fiyatları, insanlarda protein ihtiyacını gidermek için alternatif protein kaynakları arayışını başlattı. Bu yüzden de çokça merak edilen bitkisel protein kaynaklarını gelin birlikte tanıyalım.

Soya Fasulyesi Tohumu

Soya fasulyesi tohumu besin çeşidi açısından yağlı tohumlar sınıfına girmektedir. Soya ürünlerine olan ilgi son yıllarda artmıştır. Bundan dolayı dünyada üretimi ve tüketimi açısından önemli ticari hacim’e sahiptir. Vegan ve vejetaryen beslenme içerisinde soya unu, soya sütü, soya fasulyesi ve tofu çokça tüketilmektedir. Ayrıca soya fasulyesi tohumunun %40 gibi yüksek bir oranda protein içeriğine sahip olması, ekonomik ve ulaşılabilir olması da tüketimi için önemli bir sebeptir diyebiliriz.

Tahıllar

Tahıllar yağlı tohum çeşitlerine göre %10-12 oranında daha az protein içermektedir. En sık kullanılan tahıl proteini buğdayın içinde bulunan glutendir. Tahılların kuru gıdalar oluşu ve lif açısından da zengin oluşu tüketiminin çok olmasında bir sebeptir.

 

Ham Madde Protein İçeriği %
Buğday Unu 10-15
Buğday  9-14
Pirinç Kepeği  9-15
Yulaf 12-25

 

Pirinç Kepeği

Pirinç kepeği pirincin işlenmesi sırasında elde edilen bir üründür. Tahılların büyük protein oranı çekirdeklerinde bulunmaktadır. Fakat kabuk ve kepek gibi diğer bölümlerinden de protein elde etmek mümkündür.

 Buğday

Sofralarımızda sıklıkla tükettiğimiz ekmek ve hamur işlerinin ana kaynağı olan buğday: insan tüketimi için özellikle vitamin ve mineraller gibi besleyici bileşenler açısından oldukça zengindir.

Buğdayın birçok türü vardır. Ve türlerine göre protein oranı da değişmektedir. Buğdayın içinde bulunan gluten hasasiyeti olanlar için dezavantajdır. Çölyak hastaları ve gluten alerjisi olan kişiler buğday tüketiminden kaçınmaktadırlar.

 Yulaf

Yulafın içeriğinde bulunan besleyici lifler ve antioksidanlar sebebiyle diğer tahıllara göre daha besleyicidir. Yulafın gluten içermemesi hassasiyeti olan kişiler içinde avantajlı bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda yulaf kolesterol düşürmesi ve tip 2 diyabet ve kalp rahatsızları riskini azaltması tüketimini artırmaktadır. Tüm tahıllara göre protein oranının yüksek oluşu son zamanlarda kahvaltılarda tüketimini artırmıştır. Yulafa genel olarak yulaf ezmesiyle aşinayız diyebiliriz. Özellikle diyete yeni başlayanlar için lif oranının yüksek oluşu tok tutucu özelliğe de sahiptir.

Bakliyatlar

Alternatif bitkisel protein kaynaklarından birisi de bakliyatlardır. Bakliyatlar %20-30 gibi bir oranda protein içeriğine sahiptir. Kilo kontolü sağlamada, kalp rahatsızlıklarında ve kanser riskini azaltma gibi birçok yönden sağlığa yararlı etkileri mevcuttur.

Bezelye

Bezelye, ticari olarak en çok üretilen ve kullanılan bitkisel proteinlerden biridir. Yetiştirilme alanı genişliği ve kabuğundan kolayca ayrılabiliyor oluşu üretiminin fazla oluşunun nedenlerinden biridir diyebiliriz. Protein içeriği 100 gramda 5 gramdır.

Mercimek

Çorbaların baş tacı mercimeğin; kolesterol düşürücü, kolon kanseri ve tip 2 diyabet riski azaltma gibi yararlı etkileri bulunan bir bakliyattır. İçerisindeki protein sindirilebilirlik açısından çok rahattır.

Acı Bakla

Bakliyatlar arasında insan beslenmesi için önemli bitkisel protein kaynağı olan diğer bakliyat ise acı bakladır. Acı bakla unu ile zenginleştirilmiş gıda ürünlerinin diyabet, obezite, hipertansiyon ve bağırsak bozuklukları gibi hastalık riskini azalttığı görülmüştür.

Yeşil bitkiler ve yapraklar

Dereotu,  semizotu, maydanoz, kıvırcık, sarma yaprağı ve daha fazlasını sayabiliriz. Bu ürünler hem ulaşım kolaylığı hem de bol miktarda bulunmaları açısından avantajlıdır.  Yeşil yapraklı bitkilerin protein içeriği de gayet zengindir. Tek dezavantajının hızlı bir şekilde tüketilmesi gerektiğidir.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan Beslenme Yöntemi Nedir?

Vegan Yaşama Bir Bakış: Her Açıdan Veganlık

Türkiye’de Vegan Olmak..

Biyoetik Çerçevesinde Veganlık ve Vejeteryanlık

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

 

 1. Ağu 30, 2019 3:05 pm

  Tesekkurler

 2. Ağu 30, 2019 3:10 pm

  Veganlar ve vejetaryenler olarak yaşamadiğimiz en büyük sorunlarımızdı. Hilal Hanim yazılarınızı severek okuyorum ve takipteyim teşekkür ederim 🙏🤗

 3. Ağu 30, 2019 3:12 pm

  oldukça detaylı bir anlatımla bitkisel protein kaynakları açıklanmış. Harika içerik. Tebrik ederim

 4. Ağu 30, 2019 3:36 pm

  Yulafın gluten içermediği bilgisi cok faydalı oldu cidden🙋‍♂️🙋‍♂️

 5. Ağu 30, 2019 4:00 pm

  Protein deyince aklımıza sadece et gelmesin dedirten güzel bir makale olmuş teşekkürler 🙂

 6. Ağu 30, 2019 4:12 pm

  Mercimek, bakla, börülce candır 🙂

 7. Ağu 30, 2019 7:05 pm

  Her sabah sütün içine yulaf eklemeden yiyemem

 8. Ara 19, 2019 12:03 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 9. Ara 19, 2019 1:45 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 10. Ara 19, 2019 1:47 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 11. Ara 19, 2019 2:15 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 12. Ara 19, 2019 2:17 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 13. Ara 19, 2019 2:54 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 14. Ara 19, 2019 2:55 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 15. Ara 19, 2019 2:56 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 16. Ara 19, 2019 3:14 am

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]

 17. Ara 19, 2019 7:01 pm

  […] Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir? […]