Bahar Aylarında Neler Yemeliyiz Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Six Ishara

Bahar Aylarında Neler Yemeliyiz Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz?

27/32

Bahar aylarında genellikle kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Sürekli bir uyuma isteği içerisinde oluruz. Bunun temel nedeni insan vücudun mevsimsel geçişlere uyum sağlamada zorlanmasıdır. Vücudun uyum sağlayamaması nedeniyle bir çok rahatsızlık ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar genellikle uykusuzluk, stres, yorgunluk, isteksizlik hatta depresyondur.

Bahar Yorgunluğu Neden Olur?

Herkes bilir ki insanların en çok hastalandıkları dönemler mevsim geçişlerin olduğu dönemlerdir. Genellikle grip , halsizlik gibi hastalıklarla bu dönemlerde uğraşıp dururlar. En çokta bahar aylarında bir çok rahatsızlık ortaya çıkar. Bahar yorgunluğu nedeniyle  rutin işlerini ya da iş hayatını oldukça olumsuz etkilemektedir. Peki bahar yorgunluğunun belirtileri nelerdir?

Kaygı, asabiyet, uyku,dikkatsizlik, yorgunluk, uyku sorunu gibi bir çok belirtisi bulunmaktadır.

Uzmanlar bu durumların en az iki hafta devam ettiğini söylüyorlar. Çünkü kış ayında yavaşlayan metabolizma bahar ayında ise hızlanmaktadır. Vücut buna uyum sağlayamadığından bu rahatsızlıklar ortaya çıkar.Bu rahatsızlıklar iki haftayı geçiyorsa mutlaka bir uzmana başvurulması gerekiyor.

Bahar mevsimiyle beraber, havadaki elektrik yükü artmaktadır. Bu durumda insan kimyası üzerinde olumsuz  ya da olumlu olarak etkilemektedir. Pozitif yüklü iyonlar vücudumuzda artarsa kendimizi zinde ve enerjik hissederiz ancak negatif iyonlar artıyorsa bu sefer durum tam tersi olarak halsiz ve yorgun hissederiz. Bu durumu ise bahar yorgunluğu olarak nitelendiririz.

Bahar yorgunluğundan etkilenmek istemiyorsak özellikle stresten uzak durmalıyız. Kırsal kesimde yaşayan insanlarda genellikle bu yorgunluğa çok az rastlanılır.

Bahar Ayında Nasıl Beslenmeliyiz?

Mevsim geçişlerinden insan vücudu  hem fizyolojik hem de psikolojik olarak etkilenmektedir.Fizyolojik olarak yediğimize ve içtiğime özen gösterirsek daha hafif bir şekilde atlatmış oluruz. Kalp, tansiyon ya da  diyabet hastası değilseniz 3-5 gün boyunca sebze, sebze suyunu ve meyve ağırlıklı beslenebilirsiniz.

Günde en az bir buçuk litre su ve  bitkisel protein tüketimine dikkate etmelisiniz. Bahar yorgunluğuyla beraber mineral eksikliği de ortaya çıkabilir. Bunun için ise yemeye ve içmeye daha çok önem verilmesi gerekiyor. Bu dönemde özellikle alkol ve kafeinden uzak durulması gerekiyor.Bunların yerine rahatlatıcı ve vücudun bağışıklık sistemine iyi gelen bitki çayları tüketebilirsiniz.

Bu aylarında vücut en çok A,B,C ve E vitaminine ihtiyaç duyar. Bu vitaminler; süt, yumurta sarısında,balık ve sarı-turunçgillerde, taze sebzelerde (maydanoz,kabak,soğan ve domates), buğday, kepek, bira mayası ve kuru baklagillerde bulunmaktadır. Bu vitaminleri içeren yiyecek ve içecekler tüketimine dikkat edilmelidir. Yorgunluk yaşamamak için fiziksel aktiviteler ve  yüzme,koşu gibi sporlar da oldukça önemlidir.

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mutfaklarımızda En Çok Kullandığımız Baharatlar

Son Dönemlerin Popüler Kavramı Olan Vegan Kültürü Nedir?

Vegan /Vejetaryen Olmak Sağlığa Faydalı Mı?

Mardin’de Yenilmesi Gereken Yemekler

Farklı Kültürlerin Meşhur Yemekleri: İsveç Köftesi

 1. Nis 8, 2019 8:08 pm

  bahar yemekleri enfess

 2. Nis 8, 2019 8:13 pm

  Canım çekti resmen.

 3. Nis 9, 2019 1:02 am

  Enfes bir yazi olmus👌

 4. Nis 10, 2019 2:51 pm

  İlk defa mevsimsel beslenme önerisi okudum. Çok teşekkürler 🙂

 5. Nis 10, 2019 2:54 pm

  Bahar yorgunluğu beni mahvediyor bunları deneyerek üstümden atmaya çalışacağım. Teşekkürler

 6. Nis 11, 2019 8:38 pm

  Güzel bi yazı olmuş

 7. Tem 11, 2019 2:58 pm

  […]  ‎Bahar’da Neler Yemeliyiz Ve Nelere Dikkat Etmeliyiz? […]