Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 7 Öneri - Six Ishara

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 7 Öneri

2/43

Son zamanlarda her yerde bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğu haberlerini görüyoruz. Bağışıklığımızı arttırmak neden bu kadar önemli ve bunu nasıl sağlarız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak nitelendirdiği Covid-19 çok hızlı yayılan ve tedavisi henüz bulunamamış bir virüstür. Tedavisi olmadığı gibi bu virüse yakalanmayı engelleyici bir besin ya da ilaç da yok. Buna rağmen alabileceğiniz bazı önlemler ile yakalanmama şansınızı artırabilir ya da etkilerini aza indirgeyebilirsiniz. Yaş, kronik hastalık durumu, genetik faktörler, bağışıklık durumu, stres ve beslenme durumu gibi birçok etken bu virüsle yakından ilişkilidir.

Yeterli beslenemediğimizde bağışıklık sistemimiz zayıflar ve bu durum virüslerin daha güçlü hale gelmesine neden olur. Bu sebeple yeterli ve dengeli beslenmek bağışıklık sistemini güçlü tutmak için çok önemlidir. Aşağıdaki önerilerle vücudunuz virüse karşı olabildiğince güçlü durur!

 1.  Düzenli uyku: 

  Günlük uyku süreniz ortalama 8 saat olmalı. Stresli bir dönemdeyiz ve bu sebeple uyuyamıyorsanız akşamları melisa, papatya veya rezene çayı tüketmeyi deneyin. Ayrıca uyumadan önce sizi strese sokabilecek haberleri görmemek için mümkün olduğunca telefona bakmamaya çalışın.

 2. Kuru yemiş tüketimi:

  Selenyum, E vitamini, çinko gibi antioksidan etkisi güçlü olan ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişleri günlük beslenmenize dahil edin. Günlük 1 avuç tüketmek yeterli olacaktır.

 3. Probiyotik kullanımı: 

  Probiyotikler bağışıklığı destekleyen bir diğer önemli faktördür. Özellikle lahana olmak üzere sebze turşuları, şarap, kombucha, ekşi mayalı ekmek, sirke ve takviye probiyotikler veganlar için probiyotikten zengin besinlere örnek olarak verilebilir.

 4. Renkli tabak:

  Günlük almamız gereken vitamin, mineral gibi besin ögelerini tüketmenin en kolay yolu tabağınızda her renkten sebze ve meyveye yer vermektir. Örneğin C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı vitaminlerin başında gelir ve maydanoz, biber, portakal, kivi, limon başlıca C vitamini kaynaklarıdır. Aynı şekilde A vitamini de bağışıklık için rolü olan bir vitamindir ve patates, ıspanak, havuç, brokoli, bezelye, badem, ceviz, kabak çekirdeği başlıca A vitamini kaynaklarındandır.

 5. Sarımsak ve soğan etkisi: 

  Özellikle sarımsak antibakteriyal ve antiviral özelliklere sahiptir. C ve E vitaminleri ile selenyumdan zengindir. Kükürt içermesinden dolayı antioksidandır. Güçlü bir antioksidan olan soğan ise C vitamini, A vitamin, B6 ve B9 vitaminleri ile sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum ,potasyum, fosfordan zengindir.

 6. Bağışıklığa etkili süper baharatlar: 

  Zencefil ve zerdeçal bağışıklık sistemini güçlendiren çok önemli 2 baharattır. Diyetinizde bu iki baharata mutlaka yer verin.

 7. Yeterli su alımı: 

  Günde en az 2 litre su içmek vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştırır. Toksik maddelerden arınmış sistemimiz daha iyi çalışacağı için vücudumuzu daha iyi korur.

 

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Vegan ve Vejetaryenlik Arasındaki Temel Farklar

Bitkisel Protein Kaynakları Nelerdir?

Vegan Yaşam Konulu Belgeseller

İstanbul’da Vegan Kafeler

Vegan Beslenme Rehberi – Tabak Modeli

 1. May 27, 2020 1:04 am

  […] Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 7 Öneri […]