Ara öğün tüketmeli miyiz? - Six Ishara

Ara öğün tüketmeli miyiz?

1/43

Ara öğün yapmak sağlıklı ve dengeli beslenme açısından gerekli mi? Günlük beslenmenize ara öğünler eklediğiniz zaman kendinizi daha tok mu yoksa daha aç mı hissedersiniz?

Ara öğünü tanımlayacak olursak, genel olarak kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeği kadar kalorili olmayan ve bu büyük öğünlerin aralarında tüketilen atıştırma öğünleri diyebiliriz. Açlık süresinin uzun olmasını engellediği için metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu da kilo vermenizi hızlandırmak anlamına gelir. Ayrıca açlık süresinin kısalması kan şekerinizin düşmesini de engeller. Bu durumun bir sonucu olarak da psikolojik açıdan kendinizi aç hissetmemiş olacağınız için şekerli ve yağlı besinleri tüketme sıklığınız da azalır. Böylelikle günlük almanız gereken kaloriiyi çok fazla aşmamış olacaksınız. Peki ara öğünlerinizde nelere dikkat etmeniz gerek?

Öncelike ara öğünlerinizi kahvaltı, akşam yemeği gibi ana öğün saatlerinizin tam arasına getirmeye çalışın. Örneğin; eğer saat 9’da kahvaltı yapıyor,  13’te öğle yemeği yiyorsanız ara öğününüzü saat 11 gibi tüketmeye çalışın. Bunun nedeni öğünlerinizi gün içinde daha dengeli hale getirmektir. Ayrıca ara öğünlerinizin porsiyon miktarına dikkat etmelisiniz. Bu öğünlerde çok fazla besine yer vermek kilo almanıza neden olabilir!

Sağlıklı ara öğün seçenekleri

1. On iki adet çilek ve on adet badem

Ana öğünlerde pek tercih edilmeyen bir besin grubu olan meyveleri ara öğünlerinize ekleyerek birçok vitamin ve minerali günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz. Özellikle diyabeti olan bireyler meyvenin yanına kuru yemiş, bitkisel süt veya  leblebi eklemeliler.

2. Bir bardak bitkisel süt ve bir avuç leblebi

En çok tercih edilen ara öğün seçeneklerinden biri de bitkisel süttür. Paketli seçenek olarak da bulunabilmesi nedeniyle ulaşımı her zaman kolaydır. Sütün yanına ekleyeceğiniz 1 avuç leblebi ile tokluk sürenizi uzatmış olursunuz.

3. İki dilim ekmek ve bir dilim tofu

Açlık hissinizin çok yoğun olduğu saatlerde kendinize minik bir sandviç yaparak kan şekerinizin hızlı düşmesini engelleyebilirsiniz. Böylelikle sonraki öğünlerinizde daha az yemek yiyecek ve günlük kalorinizin üstüne çıkmamış olacaksınız.

4. Bir bardak yağsız patlamış mısır

Patlamış mısır çok sevilen ara öğün seçeneklerinden biri. Özellikle diyet yapıyorsanız kendinizi kısıtlanmış hissetmenize gerek yok, yağsız olmak şartıyla patlamış mısır tüketebilirsiniz.

5. Bir adet Ishara

Ishara özellikle veganlar için harika bir ara öğün seçeneğidir. Düşük kalorili olması ve besleyiciliğinin de en az lezzeti kadar fazla olması en çok tercih sebeplerinden biri. Bir tane Ishara 1 dilim ekmeğe eş değerdir ve yaklaşık olarak 77,6 kcal enerji sağlar. Besin değerlerini inceleyecek olursak:

14,5 g karbonhidrat

2,7 g protein

0,8 g yağ

six_Ishara

Başka Neler Var?

Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki bloglarımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 7 Öneri

Kahvaltı İçin Nohutlu Omlet

Vegan Beslenmenin Sağlığa Etkisi

Vegan Beslenme ve Diyabet İlişkisi

Kombucha ve Sağlığa Etkileri